Google BERT Nedir?

Google BERT Nedir

BERT, Google üzerinden yapılan sorgulamaları daha iyi anlamak için geliştirilmiş bir algoritmadır. Arama motoru optimizasyonu alanında organik sıralamayı ve zengin veri yapılarını etkileyecek. 

Peki BERT’in sadece bir algoritmik güncelleme olmadığını biliyor muydunuz? Aynı zamanda bir araştırma tezi ve doğal dilleri anlamak için geliştirilmiş bir makine öğrenmesi altyapısı. 

Arama Sonuçlarını Nasıl Etkileyecek?

BERT kelimesi Bidirectional Encoder Representations from Transformers kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor. 

Google’nin arama algoritması olarak popülerlik kazanan BERT, arama yapılan kelimelerin daha iyi anlaşılmasına yardım ederek, daha iyi sonuçlar bulunmasına katkı sağlıyor. 

Ne Gibi Zorlukları Çözmeye Yardımcı Olacak?

Bizler tarafından kolayca anlaşılan ama makineler tarafından yada arama motorları tarafından kolayca anlaşılmayan bir çok şey bulunuyor. 

Kelimeler İle İlgili Sorunlar

Kelimeler artık internetin heryerini kapsamaktadır. Dünya üzerinde çok ciddi şekilde içerik oluşturulmaktadır. 

Bazı kelimeler belirsiz, çok anlamlı yada eş anlamlı olabilmektedir. Makineler bunları ayırt edememektedir. Ancak BERT bu sorunu çözmek için geliştirilmiş bir teknolojidir. 

Nasıl Çalışıyor?

Daha önceki dil modelleri (Word2Vec ve Glove2Vec) önceli yada sonraki kelime ile bir bağlam kurmuyor idi, ancak BERT cümle ile bağımlı bir arama yapılabilmesini sağlar.

BERT Arama Alışkanlıklarını Nasıl Etkileyecek?

Google konuşma dilinde yapılan aramaları anlayıp doğru sonuçları getirebilecek. 

Aynı amanda sesli arama içinde büyük bir başarı getirecek. Günlük konuşma dilinde yapılacak aramalarda daha doğru sonuçlar alınacak.

İçeriklerini BERT’e Göre Güncellemeli misiniz?

Büyük ihtimalle hayır.

Yapılan aramaları daha iyi anlamak için geliştirilmiş bir altyapıdır. İçerikler hakkında bir puanlama yada yargılama yapmaz. 

Bunun gibi temel bilgilendirme içeriklerimi okumak için tıklayınız.

Bir cevap yazın