Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları

273 0
Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları

PHP ile uygulama yaparken en çok kullandığımız ve neredeyse php’nin değişmez fonksiyonları haline gelmiş birkaç fonksiyon bulunmaktadır. Bu PHP fonksiyonları birçok php yazılımcısı tarafından mutlaka kullanılmaktadır.Bu fonksiyonlar php’nin ihtiyaç duyduğu fonksiyonlarda diyebiliriz.

Biliyorsunuz ki php’nin son sürümü 7.4 ve şuan güncel ve stabil sürüm olan 5.6 sürümü kullanılmaktadır. Birazdan anlatacağım php fonksiyonları oldukça önemlidir. Bu fonksiyonların önemli olmalarının sebebi sıkça kullanılmaları yani sıkça ihtiyaç duyulmaları yoksa az ihtiyaç duyulmasına rağmen daha önemli bir çok PHP fonksiyonu vardır.

Bu yazımda sizlere Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları anlatmaya çalışacağım.

Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları
Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları

1- addslashes () ve stripslashes() Fonksiyonları

Biz bunlara kardeş fonksiyonlar diyoruz, kardeş fonksiyonlar dememizin sebebi ise ikisi birlikte kullanılmakta ve aynı amaca yönelik farklı işlemler yapmalarıdır.

Yani, addslashes() fonksiyonu sayesinde veritabanımıza veri eklerken, girilen verilerin önlerine çift tırnak veya tek tırnak önlerine ters slash koyulmuş olur. Daha sonra veritabanın da ki bu ters slashlı verileri’de php ile web sayfamıza çekerken verilere eklenen bu  tırnakları temizlemek için stripslashes() kullanırız.

Bir başka değiş ile, addslashes() fonksiyonu veritabanına veri eklerken verilerin karışmaması veya hatalı eklenmemesi için çift tırnakları, ters slash yaparak veritabanına eklemesini sağlar.  stripslashes() ise bu ters slash ile eklenen verileri, düzgün bir şekilde okuyabilmek ve gösterebilmek için kullanılmaktadır.

2- explode Fonksiyonu

explode Fonksiyonu bir değişken içindeki verileri belirlenen özelliklere göre ayırmayı,parçalamayı sağlayan fonksiyondur. Yani değişken içindeki boşluk veya noktalama işaretlerine göre ayırma yapıp daha sonra oluşan yapıyı bir yeni değişkene dizi olarak atayan fonksiyondur. Daha detaylı bilgiyi bir sonra ki ders yazımda açıklayacağım. Henüz ders yazısını yayınlamadım 🙂

3- substr Fonksiyonu

substr Fonksiyonu, Değişkenin içerisinde yer alan yazı ya da rakamların belirtilen bölümlerini alıp, ekrana yazdıran fonksiyondur. Ne demek istedim bunu bir örnek ile açıklayama çalışacağım…

Bu örnekte $değişken kısmında bulunan metin ifadelerini substr fonksiyonu ile $sonhali adlı değişkene sadece 0 ile 5 karakter arasında değerleri aktarmasını sağladık. Yani değişken kısmında ki yazılardan sadece 5 harf alarak sonhali adlı değişkene aktardık bu fonksiyon ile. Yani, sonhali değişkenini aldığı değer Php d olacaktır. Daha detaylı örnekleri bu konu ile ilgili ders yazımız gelince anlatacağım, şimdi sadece Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları anlattığımız için detaya girmeden anlatmaya çalışıyorum.

4- str_replace Fonksiyonu

Bu fonksiyon ise, bir değişkende olan ifadeleri, istediğimiz bir ifade ile değiştirmek için kullanılır. Örneğin yaptığınız bir uygulamada Hüseyin ismini Ali olarak değiştirmek istiyorsunuz tek tek bu isimleri manuel olarak değiştirmek yerine tek bir fonksiyon kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. str_replace fonksiyonu bu bahsettiğim işlemi yapmak için kullanılmaktadır. Aşağıda örnek bir kullanımı mevcut, incelerseniz ne demek istediğimi tam olarak anlayacaksınız.

Örnek Kullanımı:

Yukarıda ki örnekte Aksaray güzel bir şehir mi ? yazısında “güzel” kelimesini “soguk” olarak str_replace fonksiyonu ile değiştirdik. Değişkenimizin içinde ki veri şu hale geldi. Aksaray soguk bir şehir mi ? Bu ve buna benzer birçok işlemi bu fonksiyon sayesinde rahatlıkla gerçekleştirebiliriz.

Bu yazımda Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları anlattım birçok önemli php fonksiyonu var ancak şuan için bunları anlattım. Buraya birkaç fonksiyon daha ekleyebilirim, yani sadece 4 fonksiyon ile sınırlı kalmayacaktır.

Bunun gibi diğer PHP Fonksiyonları ve uygulama örnekleri için buraya tıklayınız.
Şimdilik hoşcakalın, keyifli kodlamalar dilerim.

Bir cevap yazın